Děti se učily malovat kraslice a plést tatary

1 Před Velikonocemi navštívili družinu manželé Poláškovi se svojí maminkou paní Vajdíkovou a společně s námi strávili příjemně prožité odpoledne v duchu velikonočních tradic.

Pan Polášek dětem ukázal, jak se pletou pomlázky, které bývají z různého počtu vrbových proutků. Kluci si pod vedením zkušeného pletače vyzkoušeli plést tatary a zjistili, že to není nic složitého, chce to jen vhodné proutky a trochu šikovnosti. Dozvěděli jsme se, že první zmínka o velikonoční pomlázce pochází ze 14.stol. a ke každé barvě stuhy se pojí určitá symbolika. Šleháním pomlázkou se ženám předává svěžest, mladost a zdraví.                                                                                                                  V rukou obou maléreček vznikaly překrásné kraslice. Paní Polášková nám ukázala špendlíkovou techniku malování a paní Vajdíková velmi náročnou voskovou batiku. Jak všichni víme, existuje velké množství technik, jak vajíčka zdobit, ale děti na vlastní oči zjistily, že se vůbec nejedná o jednoduchou činnost. Je třeba využít vlastní fantazii, kreativitu a zejména opatrnosti při práci s vyfouknutým vajíčkem. Malérečky dokážou nad vajíčky sedět několik hodin denně a výsledek jejich práce je skutečným uměleckým dílem. Opravdu za tou krásou stojí velký kus trpělivosti a lásky k této tradici. Děvčata si vyzkoušela namalovat vlastní kraslici, kterou mohou dát koledníkům o Velikonočním pondělí jakožto výslužku za koledu. Symbol vejce je symbolem nového života, plodnosti a životní síly.                  Všem se tvoření moc líbilo a s nadšením se radovali ze svých výrobků.Také jsme měli možnost si zakoupit od maléreček jejich vlastní malované kraslice. Všechny byly krásně barevné a originální.  Moc vám všem děkujeme za to, že jste si udělali čas nám dětem předat tuto krásnou velikonoční tradici.

Vytvořeno: 3. 4. 2023
Poslední aktualizace: 1. 3. 2024 18:46