Akce ekotýmu v červnu

Na závěr školního roku se sešlo více aktivit pro náš ekotým.

První, velmi zajímavá a celkem náročná aktivita, bylo testování nových kritérií Ekoškoly k auditu. Sešel se celý ekotým od druhých po deváté třídy. Rozdělili se na skupiny a zkoušeli nová kritéria vyplnit. Poté jsme zapsali naše postřehy a poslali do Prahy do kanceláře Ekoškoly.

Další aktivitou bylo sdílení zkušeností s programem se skauty z Lukova. Návštěvnicím jsme ukázali naši školu, zahradu a popovídali si o zkušenostech a aktivitách ekotýmu. Přijela i koordinátorka Ekoškoly p. Servítová z Prahy. Moc se jim u nás líbilo.

Celoškolní ekosetkání bylo pro dobrovolníky z ekotýmu také docela náročné. Museli zvládnout nejen moderaci, ale i pouštění prezentací a hudby.

Tečkou bude účast na slavnostním předávání titulu v Praze. Více se dozvíte v samostatném článku.

Na fotografie se můžete podívat ZDE

___________________________________________________________________________________________________________

Konference Ekoškoly: Klima a náš stát

Pět členů ekotýmu se sešlo ve středu odpoledne ve streamovací místnosti ke sledování konference Ekoškoly na téma Klima a náš stát. Původně jsme se chtěli účastnit osobně v Praze, ale kvůli pandemické situaci proběhla konference on-line.

První příspěvek měl pan Zdeněk Žalud, který na Mendelově univerzitě v Brně vyučuje předměty zaměřené na vazby mezi počasím a krajinou. Mladým lidem vzkazuje: O problémy se zajímejte, oslovujte rodiče, učitele nebo dokonce i místní politiky. Nenechte si vzít budoucnost! Aktivně za ni bojujte! V oblasti klimatu ještě rozhodně není pozdě.

Další příspěvky byly neméně zajímavé. Opravdu všechny vedly k zamyšlení.

Postřehy ekotýmáků:

„Překvapily mě grafy a porovnání teplot v různých letech. A taky, že i když jsme mladší, můžeme pro klima něco udělat“

„Velice mě překvapilo, jací mladí lidé se o klima zajímají. Je fajn, slyšet další názory.“

„Věděl jsem o oteplování, ale zaujaly mě faktory, které je ovlivňují a kolik jich je.“

Pokud se budete chtít podívat, tak na internetových stránkách Ekoškoly najdete záznam konference.

konference

konference 2

Ptačí hodinka

Kdo má zájem, může se zapojit.

Zde leták:

4 kg

9.

2,3 kg

Letos se podařilo nasbírat 399 kg tenkostěnného hliníku a 217 kg hliníku objemného.

K tomu 25 kg od sběračů, kteří ve škole žádné děti nemají a 40 kg od členů STP. Moc všem děkujeme.

A vítězům blahopřejeme.

hliníkhliníkhliník

SOUTĚŽ „O NEJHEZČÍ PLAKÁT“ NA SBĚR HLINÍKU

Této soutěže se zúčastnilo deset žáků z pátých tříd. Jejich práce jste mohli vidět a hodnotit na webových stránkách naší školy a na facebooku naší školy. Hlasy dávali i žáci 4.a 5. tříd přímo ve škole.

Na plakátech byly básničky, obrázky stažené z internetu i ručně malované.

Nejvíce hlasů jednoznačně získala Rozárka Čuříková z 5.A se svým malovaným věnečkem z hliníkových plechovek.

Děkujeme všem za účast a blahopřejeme vítězce.

hliníkobrázek

Opět jsme se zapojili do projektu Recyklohraní a plnili jsme úkol:

Vymyslete reklamní kampaň, která lidem napoví, jak snížit spotřebu vody

RecyklohraníRecyklohraníRecyklohraní

Recyklohraní (14.08 MB)

Recyklohraní (5.09 MB)

Recyklace starých triček

Staré tričko může ještě posloužit k mnoha účelům, třeba jako hadřík. V 5.A  zkusili žáci využít tričko ještě jinak. Vyrobili z nich tašky. Postup byl velmi jednoduchý, bez šití. Nejdříve ustříhnout rukávy, tím se vytvoří uši. Na spodní část trička nastříhat centimetrové proužky dlouhé cca 8 cm, které pak svážete, a taška je hotová. Nejdéle trvá svazování proužků, chce to pořádnou trpělivost. Všichni to zvládli a tašky mohli darovat někomu na Vánoce.

Zkuste si také vyrobit svoji originální tašku.

DH

recyklacerecyklacerecyklacerecyklace