Provoz školní jídelny v době pandemie

Všude kolem nás řádí epidemie nemoci covid 19 a její dopady se výrazně projevily v provozu školní jídelny. V souvislosti s usnesením vlády o vyhlášení nouzového stavu a přijetí krizových opatření se zpřísnila hygiena provozu i způsob výdeje oběda. Tato situace je pro nás nová a musíme se jí rychle přizpůsobovat.

Změnili jsme uspořádání stolů, aby byly dodrženy požadované rozestupy. Žáci přítomní ve škole přicházejí do jídelny tak, aby se jednotlivé skupiny nemísily. Po každém strávníkovi dezinfikujeme jeho místo.

Všechny paní učitelky i vychovatelky mají plné ruce práce s dohledem na bezpečný pobyt dětí v jídelně. Pomáhají prvňáčkům a druhákům s dezinfekcí rukou, rouškami. Naše děti jsou ale šikovné, novým pravidlům se rychle přizpůsobily a jejich veselé štěbetání při obědě svědčí o tom, že omezení zvládají dobře.

K předání obědů dětem, které se učí doma a vyzvedávají si oběd  v jednorázovém menu boxu jsme zřídili dočasné výdejní místo v zadní části budovy. Je tak splněn požadavek minimálního kontaktu. Určená pracovnice se stará také o dezinfekci a úklid tohoto prostoru. Komplikací je, že v tomto případě nejde používat stravenkový terminál a musíme se znovu vrátit k papírovým seznamům. Přibyla práce s jednorázovými obaly a museli jsme vyřešit jak udržet ve výdejním okénku požadovanou teplotu stravy.

I přes přísná opatření vaříme i pro cizí strávníky. Každý den pečlivě dezinfikujeme jejich jídlonosiče a snažíme se mít všechno připraveno tak, aby si mohli plynule bez čekání obědy odnášet.

Nevíme, kdy se žáci do lavic vrátí. Je tedy obtížnější plánování jídelního lístku, objednávání surovin i inkaso stravného.

Věříme, že se situace postupně uklidní. Přejeme si, abychom všichni toto nelehké období přečkali ve zdraví. Těšíme se, až se znovu setkáme se strávníky v naší jídelně.

Eva Fuksová, vedoucí školní jídelny

Vytvořeno: 9. 2. 2021