Obsah

Mobil v dětských rukou může ublížit víc, než si myslíme

Typ: ostatní
Současná generace dětí vyrůstá s mobilem v ruce a připojením k internetu. I když je mobilní telefon prostředkem především pro komunikaci, stále více sledujeme jeho negativní vliv.

Na mobil se díváme ze dvou úhlů pohledu. Na jedné straně je to super nástroj, perfektní pomůcka, která umožňuje dítěti komunikovat s rodiči, pomůže vyhledávat informace na internetu. Na druhou stranu s sebou ale nese rizika, která nelze podceňovat. Přes data v mobilu se totiž dítě dostává i k závadnému obsahu, jako je pornografie, extremistický obsah nebo nevhodná videa třeba z válečných konfliktů. Dalším obrovským rizikem je komunikace s neznámými lidmi. K čemu by na ulici došlo jen obtížně, je ve virtuálním světě snadné a běžné.

Co dětem v online světě hrozí?

  • nejrozšířenější je kyberšikana - tzn. urážky, nadávky, vytvoření ponižujících fotek.
  • vysoce rizikovou oblastí je tzv. sexting – vzájemné sdílení vlastních intimností a intimních  
  • materiálů.
  • nebezpečná komunikace s neznámými lidmi, kdy může jít až o kybergrooming – což je manipulace dospělé osoby, která cílí na to, aby se s ní dítě následně setkalo v reálném světě. Zde dospělý předstírá, že je také dítě, tedy že dítě komunikuje s jiným dítětem.

 

V jakém věku je dítě ohroženo nejvíce?

Ve věku šest až osm let nemá dítě potřebu navazovat kontakty s lidmi a chce si na mobilu hrát nebo sledovat videa. Ovšem s nástupem puberty se zájem o komunikaci s cizími lidmi prudce zvyšuje. S tím se pojí právě rizikový sexting. Zhruba 15% dětí je ochotno poskytnout někomu jinému intimní materiály. Jde o velmi nebezpečný materiál, který se dá použít k útoku, vyhrožování, vydírání a dehonestaci toho druhého. Dítě se tady stává obětí.

Jak mají rodiče těmto situacím předcházet?

Rodiče musí těmto situacím sami předcházet. Mají za dítě odpovědnost a mají možnosti, jak dětem softwarově, pomocí různých filtrů, prohlížení určitých stránek v mobilu, na tabletu či počítači znemožnit.

Kde hledat pomoc?

E-Bezpečí  / www.e-bezpeci.cz

  • se zaměřuje na bezpečnost dětí v online prostředí, poskytuje pomoc velkému množství uživatelů internetu – dětem i dospělým. Nabízí pomocnou ruku všem, kteří se dostali díky některému z online nebezpečí do obtížné situace. 

O2Chytrá  škola / www.o2chytraskola.cz

  • projekt, který nabízí komplexní a užitečné informace o bezpečném zacházení s internetem a digitálními technologiemi i konkrétní tipy, jak o nich mluvit s dětmi.

           

 


Vytvořeno: 12. 11. 2019
Poslední aktualizace: 12. 11. 2019 18:00
Autor: Správce Webu