Aktuální informace o zvláštních pravidlech pro přijímací řízení na SŠ ve školním roce 2019/2020

V souvislosti s řešením mimořádné situace vzniklé v důsledku přijímání krizových opatření
Vládou České republiky platí pro letošní přijímací řízení některé zvláštní postupy.

• Jednotná přijímací zkouška do všech maturitních oborů, všech forem vzdělávání ve střední škole pro školní rok 2020/2021 proběhne nejdříve 14 dnů ode dne obnovení osobní přítomnosti žáků na vzdělávání ve středních školách. Konkrétní termín jejího konání stanoví ministerstvo.

• Přijímacího řízení se mohou účastnit uchazeči, kteří v termínu stanoveném školským zákonem podali úplnou přihlášku řediteli střední školy.

• Jednotná přijímací zkouška se skládá, stejně jako podle stávající právní úpravy, z písemného testu
    ze vzdělávacího oboru Český jazyk a literatura a písemného testu ze vzdělávacího oboru Matematika a její aplikace.

• Jednotnou přijímací zkoušku koná letos uchazeč pouze jednou, a to ve škole uvedené
    na přihlášce v prvním pořadí.
    Pouze v případě, že v prvním pořadí uchazeč uvedl nematuritní obor vzdělání, pak skládá zkoušku ve škole uvedené ve druhém pořadí.

• Školní přijímací zkouška se musí uskutečnit, pokud ji škola zahrnula do kritérií přijímacího řízení. Pozvánku zašle ředitel školy uchazeči nejpozději 5 pracovních dnů před termínem konání této zkoušky a současně ji zveřejní na webových stránkách školy.

• Pokud se jednotná přijímací zkouška ani školní přijímací zkouška v prvním kole přijímacího řízení nekoná (např. učební obory), ředitel školy zveřejní seznam přijatých uchazečů do 5 pracovních dnů ode dne ukončení hodnocení, nejpozději však do 8 kalendářních dnů po dni, který bude stanoven pro konání jednotné přijímací zkoušky. Nepřijatým uchazečům nebo zákonným zástupcům nepřijatých nezletilých uchazečů odešle v této lhůtě rozhodnutí.

• V souladu s § 18 zákona č. 135/2020 Sb. není odvolání proti rozhodnutí školy o přijetí
    ke vzdělávání přípustné.

• Zápisový lístek se odevzdává ve lhůtě do 5 pracovních dnů ode dne nejzazšího termínu
    pro zveřejnění seznamu s výsledky uchazečů
    (tj. počítáno 5 dnů od 8. kalendářního dne po dni konání jednotné zkoušky). Tato lhůta platí pro všechny uchazeče, tedy i pro uchazeče přijaté
    do učebních oborů
    (škola nemůže tento termín uchazečům zkracovat).

Mgr. Martina Kovářová

Odkazy: www.msmt.cz