ÚSPĚŠNÝ PROJEKT "PŘÍBĚHY NAŠICH SOUSEDŮ"

Ve druhé polovině minulého školního roku se některá děvčata ze 7. A pod vedením paní učitelky Podhorské zapojila do projektu „Příběhy našich sousedů“. Cílem bylo najít ve svém okolí pamětníka, který by s žákyněmi sdílel vzpomínky ze svého života.

Jedna skupina dívek oslovila pana Vlastimila Úlehlu a druhá získala svolení paní Ludmily Stokláskové.

Během půl roku se pak děvčata snažila vyzpovídat svého pamětníka, natočit jeho vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy, a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument o jeho životě nebo si zvolit formu animace či komiksu.

Tým, který zpracoval příběh pana Úlehly, se vydal do rozhlasového studia ve Zlíně. Tam mu redaktoři pomohli natočit nahrávku rozhlasové reportáže. Zároveň mohla děvčata na vlastní oči vidět a slyšet, co taková práce obnáší.

Druhá skupina se rozhodla, že příběh paní Stokláskové zpracuje jako animaci. Než se žákyně pustily do práce, zúčastnily se video workshopu, ve kterém načerpaly inspiraci. Spoustu času pak zabrala příprava kresleného materiálu, až poté mohla přijet profesionální filmařka, aby s děvčaty dokončila poslední fázi animačního příběhu.

Celý projekt byl zakončen slavnostní prezentací všech zúčastněných týmů před odbornou porotou a veřejností. Toto setkání se uskutečnilo na konci června v holešovském zámku. Porota vyhodnotila animaci Anety Malinčíkové a Ludmily Dolákové jako nejlepší a děvčata získala 1. místo. Velkou pochvalu si ale zaslouží všechny žákyně, které se projektu „Příběhy našich sousedů“ zúčastnily.

Díky tomuto projektu získaly žákyně vhled do moderních českých dějin v kontextu mikroregionu, a to na konkrétních příbězích skutečných lidí. Osvojily si praktické dovednosti v zacházení s moderními technologiemi používanými v dokumentaristické praxi. Rozvíjely dovednost vyhledávat, třídit, analyzovat informace a kriticky myslet. Zaměřily se zároveň i na prezentační dovednosti při obhajobě své práce před veřejností.

Děkujeme všem, kteří byli součástí našeho projektu.

Mgr. Podhorská Zuzana

Vytvořeno: 9. 9. 2022