TÝDEN ZDRAVÍ 2019 - „Zdraví není samozřejmost“

Poslední březnový týden proběhl na naší škole celoškolní projekt TÝDEN ZDRAVÍ. Jeho účelem je navodit pozitivní zážitky, otevřít nové příležitosti pro účelné trávení volného času a vybavit žáky schopnostmi a dovednostmi, které jim mohou pomoci při řešení problémových situací.

Napříč ročníky realizujeme interaktivní programy, besedy a akce ve spolupráci s lektory různých neziskových organizací. Každoročně spolupracujeme s neziskovou organizací NÁRODNÍ SÍT PODPORY ZDRAVÍ. Její lektoři i letos posílili u mladších žáků nekuřácké postoje, prakticky s nimi nacvičili asertivní techniky odmítnutí cigarety. Starší dostali základní informace o alkoholismu a tabakismu, o vzniku závislosti na legálních drogách. Dívky se dozvěděly, proč je nutné dodržovat správnou životosprávu, byly upozorněny na příčiny, projevy a následky mentální anorexie a bulimie. Ti nejstarší absolvovali interaktivní program zaměřený na prevenci HIV/AIDS a ostatní pohlavně přenosná onemocnění. Při plnění praktických úkolů dostali možnost vyjádřit své postoje k tomuto problému.

O rizicích pohybu v kyberprostoru a letos navíc o nebezpečí vzniku závislosti na virtuálních hrách, opět poutavě diskutoval Radomír Palacký, DiS. – lektor ACET ČR. Jak se pozná šikana, jak se cítí ponižovaný, jak se bránit a kde hledat pomoc poradil třeťákům zástupce UNIE KOMPAS. Pro čtvrťáky a páťáky byl program CENTRA PRO RODINU ZLÍN, z cyklu „Etické otázky každého dne“. Do světa kamarádů s postižením dala nahlédnout, v rámci prožitkového programu „BUĎME KAMARÁDI“, velmi poutavě Mgr. Alena Svobodová.

Ty nejmladší navštívili zástupci místních DOBROVOLNÝCH HASIČŮ. S příslušnicí POLICIE ČR si řekli o pravidlech bezpečného chování.

Jaký vliv má správná výživa na zdraví člověka vysvětlila vedoucí školní jídelny paní EVA FUKSOVÁ. Představila VYVÁŽENÝ JÍDELNÍČEK, který si mohli všichni žáci školy prakticky vyzkoušet ve školní jídelně. I letos nám totiž paní kuchařky přichystaly „ještě zdravější jídelníček než obyčejně“.

Nově se nám vydařil záměr prohloubit spolupráci mezi žáky I. a II. stupně. Konkrétně deváťáci si pod vedením p. uč. Sokolové připravili čtyři programy, ve kterých postupně svým mladším spolužákům čtvrtých a pátých tříd, představili téma zdravé výživy, šikany, užívání návykových látek a bezpečnosti v dopravě. Se svými scénkami slavili úspěch a tak neplánovaně přidali ukázky i u těch nejmladších ve druhých třídách.

Nezapomněli jsme ani na aktivní pohyb. Na pavilonu začínal den vždy rozcvičkou. Všichni z I. stupně se zapojili do běžeckého závodu „ČOKOLÁDOVÁ TRETRA“. U třeťáků proběhla „HODINA POHYBU NAVÍC“ s grassroots trenérem mládeže FAČR. BAREVNÝ MINIVOLEJBAL představil trenér SK Kojetín. Těm větším ‚dala do těla‘ p. uč. Dundová při BODYFORMINGU. Proběhlo oblíbené sportování ve SPORTCENTRU PARÁDA v Kroměříži, kde se během týdne prostřídali žáci II. stupně.

Mimo uvedené programy probíhaly v jednotlivých třídách rozmanité aktivity. Spolu s vyučujícími si žáci připravili zdravé svačiny, ochutnali exotické ovoce, dostali vzorky mléčných výrobků. Věnovali se psychohygieně i relaxačním technikám. Žáci druhého stupně

se přidali k těm mladším a společně každý den vyladili svůj oděv do jedné barvy. Tady z těch starších nejvíc zářila třída VIII.B.

Nových námětů, zajímavých podmětů a zkušeností nasbírali žáci během tohoto týdne mnoho a tak jen budeme věřit, že je využijí v zájmu vlastního rozvoje a zužitkují pro účelné trávení volného času.

Mgr. Martina Kovářová

Foto ZDE