Výtvarná výchova

Vyučující
  • Mgr. Martina Morócová, DiS.
  • Mgr. Filip Potyka

Předmět – Výtvarná výchova

V dnešní době k rozvoji osobnosti dítěte nestačí jen pouze informace předávat, ale je potřebné k estetické, citové a morální výchově vytvořit prostředí pro poznání, prostředí bohaté na podněty, informace, zážitky, možnosti, náměty atd.

Snažíme se takové prostředí, které podporuje individualitu jednotlivých žáků vytvářet. Žáci se učí pracovat s informacemi, hledat vlastní originální a osobité možnosti řešení daného tématu.

Ve výtvarné výchově mnozí z nich uplatňují osobitý přístup, vyjadřují své vnitřní prožitky, které se při práci vynořují. To se děje hlavně pomocí projektů a výtvarných řad.

Žáci nacházejí nebo se alespoň pokouší nacházet vlastní cestu a přístup k řešení námětu.Mají možnost uplatnit vlastní názor, projevují svůj charakter a přístup k běžnému životu.

K čemu je tedy výtvarné umění?

K čemu je výtvarná tvorba?

K čemu je ta zvláštní výtvarná řeč?

K čemu, když není schopna nás obléct, nasytit, zahřát, dopřát luxus, který nabízí ve velkém každý super či hypermarket ?

Jan Werich svým jadrným humorem odpověděl na otázku, k čemu je umění takto:

„ Lidské snažení a počínání, které shrnujeme do pojmu umění, je něco jako pevný a krásný řetěz, který ukovali umělci všech národů a všech dob, aby jím chránili duši člověka před odcizením. Protože kdyby se tak stalo, vznikly by z nás jen pilné továrničky  na výrobu fekálií. “

(citovat se má přesně – I.H.)

Výtvarná výchova pomocí prastaré řeči barev, linií, tvarů dává každému žákovi právo a šanci na úspěch. Každý má možnost úspěchu dosáhnout jinak a všichni dobře. Výstižně to vyjádřil zakladatel moderní výtvarné výchovy profesor Jaromír Uždil :

„ Výtvarná výchova musí chtít méně než umění a současně více než umění.“

Méně, pokud jde o umělečnost provedení výtvoru ve smyslu dovednosti.

Více, pokud jde o neustálé obnovování čistého údivného pohledu na svět kolem sebe i v sobě.

Právě to, má možnost zúročit ve výtvarné výchově při troše snahy každý žák.

Cílem je u žáků dosáhnout vnímavý vztah k životu, jak k lidem, přírodě, ale také k umění.

I.H.

Zahrádka pro všechny generace

Český zahrádkářský svaz v měsíci březnu vyhlásil výtvarnou soutěž s názvem „Zahrádka pro všechny generace“. Soutěže se zúčastnili žáci výtvarného semináře a výsledek dopadl nad očekávání. Takové krásné oázy klidu a harmonie by měly být přístupné všem.

ostatní | 27. 3. 2018 | Autor: Správce Webu

Konto Bariéry 2018

Projekt „Děti malují pro Konto Bariéry“ tvoří tři celostátní dětské výtvarné soutěže s dlouholetou tradicí. Letošní rok je ale výjimečným rokem, kdy si budeme připomínat hned několik výročí a zejména roky 1918, 1978 a 1998. Vybrané dětské kresby jsou pravidelně každý rok zařazované do stolních kalendářů, které pod stejným názvem propagují Konto Bariéry a jejich prodejem jsou získávány finanční prostředky na nákup školních pomůcek pro děti s handicapem.

ostatní | 26. 3. 2018 | Autor: Správce Webu

Jaro

S úderem astronomického jara jsme se ponořili v hodinách Vv se žáky do jarní nálady. Vykoukli na nás veselé barvy z výkresů žáků všech ročníků. Nejzdařilejší výkresy jsou vystaveny na chodbách školy a vy si je můžete prohlídnout na následujících fotografiích.

ostatní | 22. 3. 2018 | Autor: Správce Webu

Ples ZŠ Hulín

Plesová sezóna nám začala. Chystáte se na ples a nevíte v čem jít? Žáci nám tuto krásu ztvárnili výtvarně, tak třeba napoví, v jakých šatech a smokingu budete zaručeně králem a královnou plesu.

ostatní | 27. 11. 2017 | Autor: Správce Webu

Soutěž na téma "Kůň a já"

Zemský hřebčinec Tlumačov vyhlásil v loňském školním roce 2016/2017 výtvarnou soutěž na téma „Kůň a já“. Z naší školy jsme odeslali několik velmi pěkných obrázků od žáků 6.-9.tříd a jejich práce měly veliký úspěch. 1. místo obsadila Markéta Vávrová z 6.A, 2.místo Hana Tomášková z 9.C a 3.místo Ondřej Vyvlečka z 9.A. Všem žákům gratulujeme

Mgr. Martina Morócová